29 Mart 2010 Pazartesi

Tecavüzcüler Yargı Yolunda, Davaların Takipçisi Olmaya Devam Edeceğiz!“Tecavüz var, davası yok, davası var, cezası yok, cezası var hükmü yok, hükmü var, infazı yok!”

Bu sabah Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün önündeydik. Takipçisi olduğumuz iki tecavüz davasında yargının verdiği çelişkili kararlar sonucu tecavüzcülerin korunmasına karşı, erkek adalete karşı, kadının beyanının hiçe sayılmasına ve sistemin kadınlara tekrar tekrar tecavüz etmesine karşı toplandık ve yüreklerimizi ferahlatan bir karar çıkmasının mutluluğunu yaşadık!

Muğla'da gerçekleşen bir toplu tecavüz vakasında, Adli Tıp'tan alınan, mağdurun ruh sağlığının bozulmuş olduğuna dair rapor, Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı ve Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hiçe sayılmış ve tecavüzcüler yargılanmamıştı. Dosya, Kanun Yararına Bozma Talebi ile Adalet Bakanlığı'nın önüne gelmişti. Öte yandan, hakkında birçok cinsel saldırı suçlaması olan Şahin Öğüt'ün davalarından bir tanesi hakkında verilen 20 yıllık mahkumiyet kararı Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmaması gerekçesiyle bozulmuştu. Yargının verdiği, birbiriyle çelişen kararların ortak noktası ise tecavüzcünün korunmasıydı ve yargının erkek yapısı bir kere daha gözler önüne serilmişti.Basın açıklamamızı bitirdikten sonra gelen haber ise hepimizin yüzünü güldürdü. CMK 309. maddeye göre Adalet Bakanlığı, takipsizlik kararına karşı yapılan itirazın kaldırılması talebini ve dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Kararda şüphelilerin zorla cinsel tacizleri neticesinde mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu hususunun dikkate alındığı belirtiliyor. Bu kararla, Muğla'daki tecavüz çetesine karşı yargı yolunun açılmasına dair bir adım atılmış oldu. Şimdi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kararın bozulma nedenlerini aynen yazarak kararın bozulması istemini içeren yazısını ilgili Yargıtay Ceza Dairesine sunacak. Yargıtay Ceza Dairesi ileri sürülen nedenleri yerinde görürüse kararı bozacak. Yani son sözü Yargıtay söyleyecek. Yargıtay'ın olumlu karar vermesi durumunda, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin önceki kararında direnmesi mümkün olmadığından kamu davası açılacak ve şüpheliler yargılanacak. Açılan yargı yolunun tecavüzcülerin cezalandırılmasıyla sonlanmasını istiyoruz. Davanın takipçisi olacağımızı ve tecavüzcüleri koruyan, kadınları ise tekrar tekrar mağdur eden kararların karşısında durmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz.

Erkek Adalet Degil, Gercek Adalet from pugazzi on Vimeo.

3 yorum:

 1. Bu haberi Fethiye'de yerel gazetede yayınladık. Oldukça gündem oldu. Fakat Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü, Fethiye Kaymakamlığı, Muğla Valiliği, Fethiye Savcılığı böyle bir dosya bulamamışlardır. Hepsi bizi telefon yağmuruna tutmuş ve dosya numarası açık isimler sormaktadırlar. Konunun aydınlatılması için bir kişi benimle bağlantıya geçerse sevinirim.. sedat48@hotmail.com 0.535.943.4545

  YanıtlaSil
 2. sizi yaptığınız bu haberden dolayı tebrik ederim. tabi bunun gibi vakalarda tecavüz eden kişinin bir annesin olduğu unutulmamalı. çocukların yetiştirilmesi esnasında annelerin evlatlarının yarın tecavüzcü olmaması için nasıl bir davranış içinde olması gerektiğini bilmeleri ve bu suçlularla evli olan kadınların da kocalarını her ne sebeple olursa olsun koruma altına almamaları gerekmektedir. olayın bu iki tarafının da düşünülmesi gerekmektedir.

  YanıtlaSil
 3. Bu haber çok ilginç..
  tecavüze uğradığı iddia edilen kızın, aileside tecavüz olayının olmadığını söylüyor. Kızın kendiside bunu söylüyor..
  Tecavüz ettiği iddia edilen kişilerle de, tecavüze uğradığı belirtilen kız ve ailesiylede görüştük. Çok farklı bir olay...

  YanıtlaSil