20 Ekim 2010 Çarşamba

MEDİZ'den Medyaya Çağrı: Tecavüze Ortak Olmayın

Kadınların Medya İzleme Grubu (MEDİZ), ilk bölümü 17 Ekim'de Habertürk televizyonunda yayımlanan ve tecavüzü komedi malzemesine dönüştüren "Gölgede Muhabbetler" programını hazırlayanlara tepki gösterdi.

"Suç işliyorsunuz!"
MEDİZ, tüm medya kuruluşlarına gönderdiği basın açıklamasıyla hem "Gölgede Muhabbetler" programının yanı sıra "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisinin yapımcı ve yayıncılarına da "Kadınlara yönelik suçlara, tacize ve tecavüze ortak olmayın" çağrısında bulundu:

"Kadınlara yönelik tecavüz gibi cinsel suçların medyada hala pornografik reyting - tiraj malzemesine dönüştürüldüğü, suçun işlenişine dair her türlü detaya yer verilen, hatta mağdur kadınların fotoğraflarla metalaştırılarak haklarındaki tüm bilgilerin ifşa edildiği haberleri, bizler, dehşetle izliyoruz!

Başta medya mensupları olmak üzere, bu toplumda yaşayan her kişi bu dehşeti sona erdirmekle sorumlu.

Suç işliyorsunuz! Tecavüzün verdiği hasarı artıracak, tecavüze ortak olacak her türlü yayın da kamuya karşı işlenmiş bir suçtur.

Tecavüze ortak oluyorsunuz! Başta yöneticiler ve editörler olmak üzere tüm medya mensuplarını bu hususları uygulamak konusunda sorumlu davranmaya, tecavüze ortak olmamaya çağırıyoruz."

Tecavüz görüntülerinin dolaşımını durdurmak kimin sorumluluğu?
Tecavüze uğradıktan sonra tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda bırakılan bir genç kadının hikâyesini anlatan "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı televizyon dizisi, henüz ilk bölümü yayımlanmadan tecavüz sahneleriyle gündeme gelmişti.

Tecavüz sahneleri, internette tıklanma rekorları kırmış, hakkında günlerce konuşulmuştu. Bu sahneler, Habertürk televizyonunda "Erkanlarda fark yaratan" sloganıyla yayımlanan "Gölgede Muhabbetler" programında da parodi konusu olarak kullanıldı.

Programın ilk bölümünde, iki erkek oyuncu tecavüzü bir spor aktivitesi gibi kurgulayarak komedi unsuruna dönüştüren bir parodi sahneledi. Parodi, "Gençler dört, Fatmagül sıfır" sözleriyle sona erdi.

"Elde edilen reyting, kadınların hayatından daha mı önemli?"
MEDİZ, yaptığı yazılı açıklamada dizinin yapımcı ve yayıncıları ile Ali Poyrazoğlu'na ve Habertürk yönetimine şu soruları yöneltti:

"Diziye dair görüntülerin internette nasıl yayıldığına, dizinin yapımcı ve yayıncılarının bununla ilgisi olup olmadığına dair merakımız bir yana, bu görüntülerin dolaşımını durdurmak yapımcı ve yayımcıların sorumluluğu değil midir?

Ortak olduğunuz tecavüz, taciz ve kadınlara yönelik suçların, kadınlarda ve toplumda yarattığı hasarı anlamak için ilgili istatistiklere, davalara göz atmanızı, bu vakalardan zarar gören, hatta hayatını kaybeden kadınların hikâyelerine ve onların yakınlarının tanıklıklarına kulak vermenizi öneriyoruz.

Gerçekten, elde edilen reytingin, bu kadar kadının hayatına değdiği kanısında mısınız?"

Kaynak:Bianet(BB)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder