12 Nisan 2009 Pazar

Feministbiz Pippa adına, Pipa gibi Kızılayda otostop yaptı

Ankaralı Kadınlar Pippa Bacca İçin Sokaktaydılar

Ankara’da Pippa Bacca’nın öldürülmesini protesto eden kadınlar beyaz giysilerle otostop çektiler.

12 Nisan 2009, Pazar

“Barış Gelini” projesi için geçen 8 Mart’ta sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile Milano’dan yola çıkan ancak Türkiye’ye geldikten sonra 31 Mart 2008 tarihide kaybolan 12 Nisan tarihinde ise Gebze yakınlarında tecavüz edildikten sonra öldürülmüş olarak bulunan Pippa Bacca için Ankara’da kadınlar dün (11 Nisan) beyazlar içinde sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Pippa Bacca adıyla bilinen Giuseppina Pasqualino di Marineo ve arkadaşı Moro beyaz gelinlik giyeyerek çıktıkları yolculuğu otostopla Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahı üzerinden Tel-Aviv’de sonlandırmayı planlıyordu.

Ankara’da Pippa Baca için yapılan yürüyüş sırasında Atatürk Bulvarı üzerinde otostop çeken kadınlar yine sessiz bir şekilde yürüyerek eylemlerini sona erdirdiler.

FeministBiz açıklamasında şöyle dedi:

“Pippa Bacca ayrıldı aramızdan bundan tam bir yıl önce. Öyle sesiz bir gidiş değildi onunki. Asırlardır süren kadına yönelik şiddetin bir parçası olan hazin bir sonla. Her duyduğumuz ölüm haberi gibi titredik iliklerimize kadar. Nasıl bir umutla çıkmıştı yola oysaki, nasıl bir inanç ve güvenle. Dilini konuşamadığı bir ülkede karşılaştığı şiddete karşı nasıl savundu kendini, ne dedi en son.” (İS/EZÖ)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder